Zaburzenia erekcji i cukrzyca
Zaburzenia erekcji są częstym problemem u mężczyzn cierpiących na cukrzycę, ale nie zawsze muszą towarzyszyć temu schorzeniu. Poniżej najważniejsze kwestie dotyczące prewencji i możliwości leczenia.
Zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego
stosunku płciowego, jest dosyć częstym problemem u mężczyzn z cukrzycą. Mogą wynikać one ze słabej kontroli gospodarki węglowodanowej, która jest przyczyną uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Co więcej cukrzycy często towarzyszą inne schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca, które również nasilają ten problem.
Zaburzenia erekcji są jeszcze w naszym kraju wstydliwym problemem i nie każdy mężczyzna otwarcie się do nich przyznaje swojemu lekarzowi. Pozostawienie tego problemu samemu sobie może prowadzić do częstych frustracji i nieporozumień między partnerami. Kilka prostych kroków pozwoli, aby Twoje życie seksualne z powrotem powróciło na właściwy tor:
Porozmawiaj ze swoim lekarzem
Jeżeli cierpisz na cukrzycę lub inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego i masz problem z zaburzeniami erekcji koniecznie udaj się do właściwego specjalisty celem optymalizacji Twojego leczenia.
Właściwa kontrola gospodarki węglowodanowej
Jeśli nie jesteś pod kontrolą diabetologa lub dawno nie miałeś wizyty u tego specjalisty to pierwszej kolejności udaj się do diabetologa, lekarz ten zajmuje się leczeniem cukrzycy i już dzięki badaniom laboratoryjnym krwi, będzie w stanie odpowiedzieć czy cukrzyca jest prawidłowo kontrolowana. Opowiedz o swoim problemie i zapytaj jakie kroki możesz jeszcze podjąć, aby lepiej kontrolować cukrzycę.
Właściwa dieta
Odpowiednia i właściwa kontrola gospodarki węglowodanowej to nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest tutaj porada dietetyka, który analizując Twoje nawyki żywieniowe i schorzenia towarzyszące, po konsultacji z lekarzem dobierze odpowiedni plan żywieniowy. Jeżeli ze względu na obowiązki zawodowe lub z jakichś innych przyczyn, nie jesteś w stanie sam przygotowywać sobie posiłków skorzystaj z cateringu dietetycznego. Na terenie Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska działa już kilka profesjonalnych firm zajmujących się tymi usługami, które dostarczą posiłki wprost pod Twoje drzwi.
Schorzenia układu sercowo-naczyniowego
Jak wspomniano na początku artykułu u chorych z cukrzycą współistnieją inne przewlekłe schorzenia, najczęściej jest to nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca Dlatego też kolejnym specjalistą, do którego powinieneś się udać jest kardiolog. Lekarz ten zoptymalizuje Twoje leczenie. Część leków na nadciśnienie tętnicze może powodować dysfunkcje seksualne, dlatego w trakcie wizyty koniecznie opowiedz o swoich problemach.
Pomoc terapeuty
Niepokój i stres mogą jedynie pogarszać zaburzenia funkcji seksualnych. W dzisiejszych czasach przy niezwykle szybkim trybie życia i obciążeniach związanych z obowiązkami zawodowymi, jak i życiem osobistym często dochodzi do tzw. zaburzeń adaptacyjnych, dlatego też konieczna może być wizyta u psychoterapeuty, aby pomóc Ci obniżyć poziom stresu i dostosować do nowych okoliczności życiowych.
Metody leczenia
Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia zaburzeń erekcji – zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych. Lekarzem koordynującym właściwą terapię zaburzeń erekcji jest najczęściej w Polsce urolog lub seksuolog.
Leczenie farmakologiczne – Na rynku polskim jest wiele preparatów pomagających w leczeniu, należą do nich: sildenafil, tadalafil, vardenafil, avanafil. Leki te ułatwiają napływ krwi do ciał jamistych o tym samym pomagają w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji.
Leczenie niefarmakologiczne – chociaż coraz rzadziej stosowane to u niektórych osób, ze względu na przeciwwskazania do stosowania ww. leków pozostaje to jedyna metoda leczenia. Najczęściej polega ona na lokalnym podawaniu substancji farmakologicznych. Przy następnej wizycie u urologa zapytaj o alternatywne możliwości leczenia.
Zmiana stylu życia – jest równie ważna w procesie leczenia zaburzeń dysfunkcji seksualnych, jak wszystkie inne wyżej wspomniane kwestie. Poprzez zmianę stylu życia rozumiemy:
1) Zaprzestań palenia tytoniu
Palenie tytoniu prowadzi do postępującego zwężenia naczyń doprowadzających krew do ciał jamistych, przez co dochodzi do zaburzeń erekcji. Ponadto palenie powoduje zmniejszenie wytwarzania przez Twój organizm tlenku azotu, który jest naturalnym czynnikiem ułatwiających napływ krwi do ciał jamistych. Jeśli bezskutecznie próbowałeś rzucić palenie, to jest wiele sposobów (w tym leczenie farmakologiczne), zapytaj o pomoc swojego lekarza.
2) Redukcja masy ciała
Nadwaga i otyłość sprzyja zaburzeniu erekcji.
3) Zwiększ swoją aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna sprzyja redukcji wielu czynników, odpowiedzialnych za przyczynę zaburzeń erekcji, takich jak: zmniejszenie poziomu stresu, redukcja masy ciała oraz ogólne zwiększenie ukrwienia i utlenowania tkanek.