Insieme Centrum Medyczne
ul. Wyspiańskiego 22, 41-300 Dąbrowa Górnicza PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK 8:30-21:00 536-548-548
Serce zdrowe na całe życie

Serce zdrowe na całe życie

Aby cieszyć się długim życiem w komforcie pomyśl o swoim sercu, które pompuje krew wraz ze składnikami odżywczymi i tlenem do każdej komórki Twojego ciała. U wielu ludzi wystarczy niewiele modyfikacji codziennych zachowań, aby uchronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi

lub ich postępem. To nie jest trudne, ale trzeba zaufać sprawdzonym, naukowym faktom i być konsekwentnym, gdyż zmiany obejmują trzy kluczowe sfery życia: żywienie, ruch i sen. Będziemy kolejno zamieszczać szczegółowe wskazówki, aby pomóc Ci wprowadzić te modyfikacje w życie. Warto też dowiedzieć się jakie czynniki sprzyjają chorobom serca i przeanalizować, czy Cię dotyczą. Jeśli jesteś szczególnie narażony na choroby sercowo-naczyniowe, pomoc specjalisty będzie nieodzowna. Działania profilaktyczne trzeba wtedy bowiem dostosować indywidualnie do Twojej sytuacji. W takich przypadkach im wcześniej zaczniesz dbać o swoje serce, tym łatwiej będzie uniknąć choroby lub ją leczyć.

Zapraszamy do zapoznania się z czynnikami predysponującymi do chorób serca i naczyń. Insieme Centrum przygotowuje pakiety diagnostyczne w kierunku chorób najczęściej dotykających społeczeństwa krajów rozwiniętych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, otyłości.

Główne czynniki chorób sercowo-naczyniowych:
1) cukrzyca – zwiększa ryzyko choroby serca dwukrotnie u mężczyzn i trzykrotnie u kobiet
2) palenie papierosów – im więcej palisz, tym większe ryzyko wystąpienia zawału serca
3) nadciśnienie tętnicze – w szczególności nieleczone lub nieprawidłowo leczone może prowadzić do rozwoju blaszek miażdżycowych oraz pogrubienia i stwardnienia tętnic, prowadzi również do niewydolności serca oraz udaru krwotocznego
4) nieprawidłowe poziomy cholesterolu – ryzyko chorób serca zwiększa się w przypadku podwyższenia cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz w przypadku obniżenia cholesterolu HDL
5) występowanie w rodzinie poważnych chorób serca w młodym wieku (mężczyźni poniżej 55 roku życia, kobiety poniżej 65 roku życia)
6) otyłość – prowadzi do nadciśnienia, cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu – wszystkie one zwiększają ryzyko chorób serca. Szczególnie niebezpieczny dla serca jest tłuszcz zgromadzony na brzuchu.
7) brak aktywności ruchowej – zwiększa dwukrotnie ryzyko choroby serca. Właściwie brak ruchu stwarza podobne ryzyko wystąpienia choroby jak palenie papierosów. 8) przebyta choroba sercowo-naczyniowa – jeśli miałeś/aś zawał serca, udar mózgu, tętniak aorty, bóle dławicowe w klatce piersiowej, masz większe ryzyko wystąpienia kolejnej choroby sercowo-naczyniowej.

Inne czynniki ryzyka:
1) wiek – powyżej 60 roku życia ryzyko choroby sercowo-naczyniowej znacznie wzrasta. W krajach rozwiniętych miażdżyca zaczyna się rozwijać około 20 roku życia i przez wiele lat nie daje żadnych objawów, jednak stopniowo postępuje (u każdego w indywidualnym tempie).
2) niezrównoważona dieta – przewaga węglowodanów prostych (cukry) i tłuszczów zwierzęcych, małe spożycie warzyw i owoców.
3) problemy ze snem – zbyt mała ilość snu może prowadzić do otyłości i nadciśnienia, a te z kolei obciążają Twoje serce. Bezdech senny jest ściśle powiązany z chorobami serca.
4) stres – może mieć pośredni i bezpośredni wpływ na serce. W stresujących sytuacjach częściej pijesz alkohol, palisz papierosy lub niezdrowo się odżywiasz, co obciąża Twoje serce. Ponadto przewlekły stres może bezpośrednio osłabiać serce. Stresujące wydarzenie w życiu może też przyczynić się do wystąpienia zawału serca.

read more